Anasayfa / BASINDA BİZ / AK Parti Osmangazi İmar Barışında Halkı Aydınlatıyor

AK Parti Osmangazi İmar Barışında Halkı Aydınlatıyor

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanlığı, imar barışına yönelik vatandaşlardan gelen soruların yanıtlanması ve doğru bilgilendirilmesi için Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’yle birlikte ‘İmar Barışı’ bilgilendirme toplantısı düzenledi. İlçe Başkanı Ufuk Cömez, imar barışıyla bazı simsarların vatandaşlardan para talep ederek bilgilendirme yaptıkları duyumunu almaları üzerine böyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemalleddin Başaran’ın yapı kayıt belgesi ilgili bilgilendirmelerde bulunduğu toplantıya AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez ile birlikte mahalle muhtarları, AK Parti il ve ilçe teşkilatı temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

İmar Barışı’nın çok kapsamlı bir uygulama olduğunu ifade eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemalleddin Başaran, “Devletimiz böyle bir barışı çıkardıysa, bundan faydalanmak bizlerin avantajına. Yapı kayıt belgesi alarak olası cezaların önüne geçebilirsiniz. Uygulamada, kat mülkiyetine geçiş için bir süre belirlenmemiş, bunun yanı sıra mülkiyeti tesisi tecavüzlü olsa da şerhle kat mülkiyeti alabilirsiniz. İmar affından yararlanmak için, 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapı kayıt belgesi almış olmanız lazım. Bu belgeyle başvuru yaptıktan sonra, üç aşamalı bir süreç başlıyor. Fakat bu tarihe kadar bir yapı kayıt belgeniz yoksa ilgili yapı hakkında suç duyurusu bulunuyor, ödediğiniz harç yanmış oluyor ve başvurunuz iptal ediliyor” dedi.

Yapı kayıt belgesiyle, vatandaşların tapu sahibi olma yolunun açıldığını belirten AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç ise, “Halkın en büyük arzusu yıllarca oturduğu evlerin tapusuna sahip olabilmek. İmar barışı ile bunun yolu açılıyor” diye konuştu.

Vatandaşa bilgi yetkili ağızdan aktarıldı

Ak Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez, topaltı sayesinde vatandaşların akıllarına takılan soru işaretlerini giderildiğini belirterek, “Son günlerde imar barışı danışma ofisi gibi oluşumların ortaya çıktığı vatandaşlardan para talep ettikleri bilgisi bize ulaştı. Biz vatandaşa en doğru bilgiyi vermek adına konuyu yetkilisiyle masaya yatırdık. Yöneticilerimiz mahalle temsilcilerimiz vatandaşa bire bir bilgilendirecek” dedi.